Podpora:   Praha 777 919 485 | Brno 777 919 484

Prípadová štúdia Kasa.cz

Kasa.cz
Kasa.cz: Prechod k Master Internet nám umožnil implementovať nové funkcie a podstatne zvýšil dostupnosť našich serverov.

Internetový obchod KASA.cz ponúka svojim zákazníkom kompletný sortiment audio-video, bieleho tovaru, spotrebnej elektroniky, foto a výpočetnej techniky, športového tovaru, záhradnej a auto-moto techniky, kozmetiky, detského vybavenia a hračiek, nábytku aj doplnkov pre voľný čas a zábavu. Jedná sa o sortiment zahŕňajúci viac ako 1000 svetových značiek. Infraštruktúra, ktorú firma využívala až do polovice roku 2008 ju však limitovala v rozvoji. Od septembra 2008 tak prešla na službu Managed Server od spoločnosti Master Internet, ktorá jej zaistila podstatne vyššiu dostupnosť serverov aj dostatočný výkon pre nové funkcie.


Pôvodný stav limitoval firmu v rozvoji

Internetový obchodný dom Kasa.cz bol v roku 2008 v rebríčku Deloitte Technology Fast 50 zvolený druhou najrýchlejšie rastúcou firmou v ČR a v rovnakom rebríčku získal tiež 99. miesto v regióne Európy, stredného východu a Afriky. V ďalšom raste však firmu začal značne limitovať kľúčový prvok - servery, ktoré vo forme tzv. riadenej služby (Managed Server) Kasa.cz využívala. Vedenie firmy sa preto na jeseň 2007, kedy situácia začínala byť už aj z pohľadu nízkej, zhruba len 80% dostupnosti niektorých webových aplikácií, kritická, rozhodlo prejsť k inému poskytovateľovi. U toho minulého pritom neboli výnimkou ani niekoľkohodinové úplné výpadky niektorých aplikácií spôsobené chybami na strane prevádzkovateľa Managed Serverov, ktorých dôvodom boli často najrôznejšie pokusy a experimenty vykonávané prevádzkovateľom bez vedomia Kasa.cz. Dokonca dochádzalo aj k tomu, že prevádzkovateľ zabúdal vykonávať zálohy apod. Limitujúci bol však aj maximálny dostupný výkon serverov. Nižší výpočetný výkon používaného hardware prakticky znemožňoval nasadenie sofistikovanejších algoritmov spracovania objednávok či tvorby cien. Firma tak musela využívať len poloautomatizovaný systém cenotvorby, aby nedochádzalo k zahlteniu serverov a zákazníci mohli v kľude nakupovať. Veľký diel práce tak na Kasa.cz musel prebiehať manuálne, čo firmu stálo 30 človekohodín práce mesačne.


Nový prevádzkovateľ musel ponúknuť vyšší výkon aj dostupnosť

Keď vedenie Kasa.cz rozhodovalo o novom poskytovateľovi Managed Serverov, malo pomerne jasnú predstavu, čo nové riešenie bude musieť splniť. Jednou z hlavných požiadaviek bol nárast výkonu, ktorý musí dostačovať ako bežnému vyťaženiu spôsobenému rádovo desať tisícmi unikátnych návštevníkov denne, tak predovšetkým zátaži generovanej obslužnými skriptami či sezónnym záťažovým špičkám, ktoré sa vyskytujú tradične pred Vianocami a pred začiatkom letných prázdnin. Nové servery mali tiež umožniť firme zaviesť plne automatizované workflow pre všetky vnútorné procesy, vrátane toho objednávkového, ktorý je pre firmu najdôležitejší.

Kasa diagram

Master Internet ponúkol najlepší pomer cena/výkon

Z ponúk, ktoré Kasa.cz obdržala, si firma začala vyberať v priebehu januára 2008, keď opadla vianočná nákupná špička. Zo všetkých alternatív si Kasa.cz nakoniec zvolila Master Internet, ktorý ponúkol najlepší pomer cena/výkon. Master Internet navyše dokázal prísť s komplexným riešením pre Managed Servery, a okrem HW a SW správy celého riešenia ponúkla tiež nepretržitý dohľad všetkých kľúčových prvkov a služieb. Pre zvýšenie celkovej dostupnosti obchodu Kasa.cz Master Internet prišiel s riešením v podobe serverového clusteru, ktorý umožňuje rozložiť výkon na viac fyzických strojov (tzv. uzlov) a súčasne ustáť zlyhanie jedného aj viacerých takých uzlov rozdelením ich práce medzi ostatné. Základom clusteru Kasa.cz sa stal hardwarový load-balancer od firmy Cisco Systems, ktorý distribuuje zátaž medzi jednotlivé uzly. Tie sú tvorené 5 blade servermi spoločnosti HP, osadenými štvorjadrovými procesormi Intel Xeon a 4 GB operačnej pamäte. Tieto virtualizované servery sa pritom starajú len o beh samotného webového serveru a obslužných skriptov. Databáza je umiestená na samostatnom výkonnom dvojprocesorovom blade serveri a v reálnom čase je replikovaná na zhodný záložný stroj. V špičkách pritom zvláda obslúžiť niekoľko miliónov komplexných SQL dotazov za hodinu.

Ukladanie dát

Najnáročnejšou úlohou pre Master Internet bolo vyriešenie dátového úložiska, ktoré je obvykle kritickým bodom každého clusteru. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o tzv. single point of failure celého riešenia, nároky na výkon aj spoľahlivosť tohoto prvku sú extrémne vysoké. Kasa.cz pre komunikáciu s diskovým poľom predtým využívala protokol NFS, ktorého hlavnou výhodou je pomerne jednoduchá implementácia a široká podpora zo strany výrobcov HW aj SW. Na doporučenie technikov Master Internet však firma prešla na GFS blokový storage. Tento krok umožnil dosiahnuť ako významného nárastu výkonu, tak aj v budúcnosti vyššej škálovatelnosti. Diskový kontrolér je s blade šasi prepojený dvojicou fibre-channel liniek, ktoré zaisťujú tiež potrebnú redundanciu. Naviac sú teraz pri akýchkoľvek problémoch okamžite automaticky informovaný prostredníctvom e-mailov a SMS ako špecialisti spoločnosti Master Internet, tak Kasa.cz a môžu tak na vzniknutú situáciu okamžite reagovať, čo je ďalším dôležitým krokom v ceste za maximálnou dostupnosťou.


Výkonnejšie a dostupnejšie servery priniesli rozvoj aj výhody pre zákazníkov

Prechod serverov Kasa.cz k spoločnosti Master Internet mohli zaznamenať aj samotní zákazníci. Nové a výkonnejšie hardwarové riešenie totiž umožnilo programátorom Kasa.cz prevažnú časť interných procesov plne automatizovať. Viac ako 70 % objednávok je tak dnes vybavovaných bez nutnosti ľudského zásahu, čo celý proces výrazne urýchľuje a zákazník vďaka tomu svoj tovar obdrží skôr. Systém automatickej cenotvorby zas dokáže pružnejšie reagovať na zmeny cien u dodávateľov v jednotlivých krajinách a ihneď ich premietnúť do cien v elektronickom obchode. Pri poklese cien u dodávateľov tak Kasa.cz ponúkne svojim zákazníkom ihneď lepšiu cenu. Pri náraste dodávateľských cien potom zas Kasa.cz dokáže efektívnejšie zabrániť prípadným finančným stratám. Medzi výpočetne najnáročnejšie procesy, ktoré nové serverové riešenie pre Managed Servery od Master Internet umožnilo výrazne optimalizovať, patrí tiež XML exporty sortimentu pre rôzne vyhľadávače a import veľkých objemov dát od dodávateľov. Vďaka tomu sa o možnostiach výhodného nákupu u Kasa.cz dozvedia aj tí zákazníci, ktorí nehľadajú informácie o cenách požadovaného tovaru priamo na Kasa.cz, ale pátrajú po nich vo vyhľadávačoch, nákupných radcoch apod. a zároveň je možné ponúknuť návštevníkom internetového obchodu aktuálne a úplné informácie o každom z desiatok tisíc druhov ponúkaného tovaru. Z prechodu na službu Managed Server od spoločnosti Master Internet tak profitujú všetci – spoločnosť Kasa.cz aj jej zákazníci.

"Ideální serverové řešení je takové o kterém ani nevím, že ho máme a naše současné od Master Internet se tomuto ideálu velmi blíží - připomíná se jen fakturací, která je vzhledem ke klidu, který nám řešení přineslo, adekvátní." Tomáš Richter, obchodní ředitel Kasa.cz

Prezrite si


Cloud hosting

 Cloud hosting je služba prenájmu serveru na cloudovej platforme. Cloud hosting je jednou z najprogresívnejších foriem virtualizácie. Zákazníkovi je poskytnutá hardwarová platforma cloudu s extrémnou dostupnosťou.

http://www.masterdc.sk/cloud-hosting/


Server hosting

Prezrite si našu ponuku server hostingových programov. Ponúkame Server hosting v modernom novo vybudovanom datacentre. Server hosting teraz už od € 88 bez DPH.

www.masterdc.sk/server-hosting/ISO certificate